Istorie Noiembrie 30, 2014

De la înființare, satul Putreda a fost deservit religios de preoții din Parohia Cracalia apoi de preoții de la Parohia Ibănești, care deserveau satul Dumbrăvița.

După organizarea paraclisului în Școala Dumbrăvița și apoi construirea bisericii din satul Dumbrăvița, satul Putreda a fost deservit în permanență de preoții Parohiei Dumbrăvița.

Preotul Filip Petru beneficiind de sprijinul financiar al familiei Aciubotăriței Constantin din satul Putreda a reușit să construiască în perioada 1963-1965 biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, construcție din chirpici pe temelie de piatră, acoperită cu tablă.

În această biserică au slujit preoții: Filip Petru, Tusciuc, Balan Mircea, din 1980 preotul Șoptică Gheorghe.

Din anul 2002 se înființează Parohia Putreda dar nu a fost numit și un preot paroh la această parohie, rămânând în continuare deservită de preoții de la Dumbrăvița; până în anul 2007, preotul Șoptică Gheorghe și din 2007 preotul Foca Mihai-Claudiu.